Tipsy Drukuj
  1. Praca
    Zdecydowanie najważniejszy tip, wykorzystując go można samemu dojść do wszystkich pozostałych :) .
  2. Ciągłość
    Im mniej przerw w układaniu tym lepszy czas, lepiej wykonywać ruchy wolniej, ale w tym czasie szukać już klocków do następnych ruchów.
  3. System
    Słaby sytem prowadzi do słabych czasów, musisz wiedzieć ile możesz osiągnąć stosując daną metodę.
  4. Przystosowanie
    Musisz nauczyć się szybko wykonywać każdą sekwencję, wykorzystując różne finger shortcuty. Ważny jest tu także sam wybór algorytmu, czasem algorytm dłuższy jest szybszy od swojego krótszego odpowiednika.
  5. Odpowiednie warunki
    Nigdy nie układaj kostki, kiedy masz zimne ręce lub odczuwasz skutki jakiejś kontuzji. Świetnych czasów i tak nie wyczarujesz, a może to mieć poważniejsze konsekwencje.
  6. Finger shortcut'y
    Jeśli chcesz być szybki musisz ich używać. Znacznie skracają czas układania i pozwalają na niezwykle szybkie wykonywanie sekwencji.
  7. Kolor dolnej ściany
    Zaczynaj zawsze od tej samej ściany, ma to kolosalny wpływ na czas. Zmieniając kolor można się pogubić właściwie we wszystkich fazach ułożenia...
  8. Obroty
    Obracanie kostki zajmuje dużo czasu i miesza w głowie, więc należy tego koniecznie unikać. W większości przypadków obroty nie są potrzebne do tego, aby szybko i sprawnie wykonać algorytm.
  9. Schemat kolorów
    Trzeba go poprostu znać, jeśli bedziesz go zmieniał co 2 ułożenia to daleko nie zajedziesz. Ukłądając kostkę często, niektóre dane przy układaniu z maksymalną prędkością uzyskuje się z cząstkowych informacji i wnioskując z wzajemnego położenia klocków.
  10. Błędy
    Jeśli zdarzają Ci się dość często mogą poważnie wpłynąć na czas. Trzeba się skupić na ich analizie i eliminacji.
  11. Stres
    Największy wróg speedcubera, potrafi spowolnić o połowę... Tu przyda się dużo praktyki w tłumie i mega-koncentracja.
  12. Kostka
    Kostka musi 'umożliwiać' dobre czasy. Nie da się wysoko zajść bez odpowiedniej kostki.
  13. Mistrzowie
    Wykorzystuj ich doświadczenie i to czym się dzielą z innymi. Dzięki temu wiesz co jest osiągalne i w jaki sposób.
  14. Przerwy
    Czasami kilkudniowa przerwa w kostkowaniu wychodzi na dobre, w pewnym sensie uwalnia umysł i pozwala spojrzeć trochę inaczej na niektóre aspekty układania.
  15. Redukcja myślenia
    Wbrew temu co myśli większość ludzi myślenie podczas układania to największy wróg speedcubera. Powinno się ograniczać do rozpoznawania przypadków.
  16. Ciepłe ręce
    Temperatura rąk odgrywa OGROMNĄ rolę w przypadku sprawności speedcubingowej. Wystarczy je porządnie ogrzać i już zupełnie inaczej się układa.